złote mysli

Fajne ksiązki

niedziela, 29 stycznia 2012

Migrena - objawy i leczenie migrenowych bólów głowy

Bóle głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości człowieka. Pomimo powszechności problemu bóle głowy traktowane są niekiedy jako problem marginesowy powodujący wszakże cierpienie lecz nie zagrażający życiu. Najprostszym podziałem dolegliwości bólowych głowy jest podział na bóle głowy samoistne (idiopatyczne) - zwykle przewlekłe, nie mające uchwytnej przyczyny, i bóle głowy objawowe - zwykle ostre z towarzyszącymi objawami somatycznymi i neurologicznymi, będące wynikiem patologii OUN (guz, uraz, zapalenie opon i mózgu).








Współczesne badania wykazują, że ok. 20% populacji cierpi na przewlekłe bóle głowy, z czego ponad połowa na migrenę. Obecnie notuje się wzrost zachorowalności na migrenę u dzieci.
MIGRENĄ nazywamy napadowy ból głowy, znacznie częściej jednostronny, choć nie zawsze, różny u różnych pacjentów pod względem zmienności objawów.
Wyróżniamy dwie główne formy migreny: migrenę bez aury (80% chorych), migrenę z aurą (15% chorych) i warianty migreny. Aby właściwie zdiagnozować rodzaj migreny i obrać odpowiednie postępowanie medyczne niezbędna jest konsultacja specjalisty neurologa.
Migrena częściej występuje u kobiet i przeważnie zaczyna się przed 30r.życia, ale możliwe jest zachorowanie w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Bóle głowy migrenowe lub imitujące migrenę pojawiające się później, zwłaszcza naglę wymagają diagnostyki neurologicznej. Migrena bez aury występuje najczęściej i charakteryzuje się występującymi po sobie 3 okresami:
- objawy zwiastunowe- wyprzedzają ból o kilka/ kilkanaście godzin i są to: zaburzenia nastroju, niepokój, zaburzenia koncentracji uwagi, biegunka, zaparcia, wielomocz, nudności wymioty, nadwrażliwość na zapachy, światłowstręt, uczucie wysadzania oka, zaburzenia widzenia, kołatania serca czy bóle brzucha. Po ustąpieniu w/w dolegliwości występuje
- faza uporczywego bólu głowy potęgującego się stopniowo głównie w okolicy czołowo-skroniowej. Kiedy ból ustępuje pojawia
- faza ponapadowa- gdzie chory jest zmęczony i najczęściej bardzo senny.
Migrena z aurą charakteryzuje się obecnością objawów neurologicznych pod postacią: zaburzeń widzenia, drętwienia mrowienia, zaburzenia mowy, niedowład połowiczy. Różne rodzaje aury mogą występować kolejno u pacjenta podczas jednego napadu.
Bóle migrenowe trwające powyżej 72 godz. Określamy jako stan migrenowy, w którym często chory wymaga hospitalizacji.
W diagnostyce migreny zasadniczą i kluczową rolę odgrywają badania neuroobrazowe. Badanie CT mózgu w okresach pomiędzy napadami nie wykazuje odchyleń od normy, natomiast w przypadku stanu migrenowego badanie to może uwidocznić cechy obrzęku mózgu i zmian niedokrewiennych, które ustępują łącznie z bólem. Badanie NMR mózgu nie uwidocznia zwykle zmian patologicznych, jednak w niewielkim odsetku przypadków w obrazach T2 zależnych można obserwować pojawienie się hiperintensywnych ognisk.
Istnieją trzy główne hipotezy na etiopatogenezę migreny:
1. Hipoteza naczyniowa- wykorzystuje grę naczynioruchową naczyń w obrębie głowy
2. Hipoteza neurogenna ? zakłada, że przyczyną migreny mogą być zaburzenia neurogenne i biochemiczne ośrodków autonomicznych odpowiadających za grę naczyniową
3. Hipoteza serotoninowa- mówi, że przyczyną migreny jest niedobór serotoniny.
Migrenę należy różnicować z innymi samoistnymi bólami głowy (klasterowy ból głowy, napadowa hemikrania) oraz bólami objawowymi w przebiegu chorób (guz mózgu, przełom nadciśnieniowy, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnicy skroniowej, krwotok śriódmózgowy, SAH).
Do najważniejszych czynników prowokujących napady migrenowego bólu głowy należą: stres, okres odprężenia po skrajnym napięciu emocjonalnym, miesiączka, okres jajeczkowania, pogoda (wiatr halny), nadmierny wysiłek fizyczny, zbyt długi i zbyt krótki sen, alkohol (wini czerwone), niektóre pokarmy (ser żółty, czekolada, jaj, orzechy, pomidory, cytrusy, tłuste potrawy, marynaty),głód, zaparcia, leki antykoncepcyjne, hałas silne oświetlenie, silne zapachy.
Leczenie migreny polega na postępowaniu doraźnym w trakcie napadu migrenowego oraz leczeniu zapobiegawczym napadom migreny. W postępowaniu doraźnym mają zastosowanie leki przeciwbólowe (np. paracetamol), przeciwzapalne (np. ibuprofen),ergotamina i jej pochodne, selektywni antagoniści receptora serotoniny (n. Sumatiptan, ryzatriptan), środki przeciwwymiotne i uspokajające.
Leczenie zapobiegawcze napadom migrenowym polega na stosowaniu leków z grupy przeciwpadaczkowych, przeciw deprasyjnych, beta-blokerów i blokerów kanału wapniowego, toksyny botulinowej.
Leczenie toksyną botulinową jako profilaktyka chronicznej migreny zostało zatwierdzone przez urząd ds. leków w Wielkiej Brytanii. Podstawą do zatwierdzenia tego sposobu leczenia stało się badanie z udziałem 1300 pacjentów, u których po leczeniu botoksem wyraźnie spadła ilość napadów migrenowych. Nie do końca jasny jest mechanizm działania toksyny botulinowej w migrenie, ale przypuszcza się, że jej główne działanie polega na rozluźnieniu mięśni oraz blokowaniu sygnałów bólowych. Jest to niewątpliwie duży krok w przyszłość w leczeniu migreny zwłaszcza, że metoda ta jest tańsza od leczenia farmakologicznego biorąc pod uwagę 6-cio miesięczny okres leczenia.
Aby uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia toksynę botulinową powinien podawać ją lekarz z odpowiednimi umiejętnościami w tym zakresie, zawsze po uprzedniej konsultacji specjalisty neurologa.
http://artykuly.com.pl/artykuly/13460_migrena-objawy-i-leczenie-migrenowych-bolow-glowy.html


Autor: tezeuszek o 00:12 0 komentarze
Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze Facebook
niedziela, 27 marca 2011
Jak Matrix przyczynił się do rozwoju gier?
Może mało kto się nad tym zastanawiał ale ja uważam, że gdyby nie powstał film Matrix w 1999 to pewnie w grze Max Payn nie mieli byśmy tej fajnej opcji spowalniania czasu gdyż gra ta została wydana w 2001 roku i była pierwsza grą która korzystała z tej funkcji. Następna bardzo znaną grą ze spowolnieniem czasu był oczywiście fear ale  na kształt feara też miał wpływ pewien lub pewne filmy a mianowicie japońskie horrory z pamiętną straszna dziewczynka czyli the ring. Niejednokrotnie się spotykaliśmy z ekranizacja gier czy robieniem gier na podstawie filmu i tak oczywiście było z gra enter the matrix. Wiem, że gra o matrixie nie była jakimś wielkim hitem ale tylko odnotowuje fakt jej wyjścia. Wniosek z mojego postu jest taki, że świat gier i filmu jest ze sobą powiązany i obie te dziedziny wywierają na siebie wpływ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz