złote mysli

Fajne ksiązki

niedziela, 29 stycznia 2012

Historia telewizji przemysłowej

Początki historii CCTV sięga ubiegłego stulecia a konkretnie lat 60-tych oraz 70-tych. Monitoring znajduje swoje początki w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze systemy CCTV były nieskomplikowane i bardzo zawodne.
Pierwsze kamery przemysłowe były wyłącznie czarno- białe i miały ogromne trudności w funkcjonowaniu w warunkach zmierzchowych. Otrzymywany obraz charakteryzował się przede wszystkim bardzo niską rozdzielczością. Instalacja urządzeń dozorowych polegała na połączeniu ich z monitorem za pomocą przewodu koncentrycznego. Ciekawostka jest to, że każda kamera wymagała osobnego monitora (także czarno-białego). Obecnie czymś niewyobrażalnym jest system dozorowy zbudowany z 16 kamer połączonych z 16, sporych rozmiarów monitorami.
Niezwykle trafnym przedsięwzięciem w dziedzinie telewizji przemysłowej okazało się wprowadzenie Multipleksów (lata 70 XX wieku). Ta innowacja pozwalała na wyświetlanie obrazu z wielu kamer na podzielonym ekranie monitora. Pierwsze systemy CCTV pracowały bardzo zawodnie a na drodze rozwoju stawały liczne problemy techniczne. Przykładowo jeszcze w latach 80-tych do zapisu materiału wideo służyły specjalne magnetowidy wyposażone w kasety VHS. Gromadzony obraz był pozbawiony tak elementarnych informacji jak data i godzina nagrania. W celu zapoznania się z konkretnym zdarzeniem należało obejrzeć stertę kaset. Pochłaniało to mnóstwo czasu i cierpliwości.  Podczas podglądu wydarzeń urządzenie nie zapisywał materiału czyli praktycznie rzecz biorąc te obecne nie były nigdzie archiwizowane a co za tym idzie obiekt nie był chroniony. Detekcja ruchu czy przybliżanie kadru obrazu (zoom) było czymś odległym i gościło jedynie w sferze marzeń instalatorów CCTV. Znaczący przełom nadszedł dopiero jakieś dwadzieścia lat temu.
Telewizja przemysłowa nieustannie się rozwija. Do powszechnego użytku weszły rejestratory DVR. Stały się one w pełni zautomatyzowane a konieczność ingerencji użytkownika ograniczono do niezbędnego minimum. Udogodnieniem staje się archiwizacja Video wraz z datą oraz godziną. Pierwszy raz w historii podgląd starszych zdarzeń nie wyklucza zapisy tych aktualnych. Kolejnym niezwykle istotnym zjawiskiem było pojawienie się rejestratorów DVR pracujących w sieci lokalnej LAN, sieci rozległej WLAN i przez Internet. Możliwym stało się przesyłanie strumienia Audio Video (i to w dwóch kierunkach).  Nic już nie stanowi przeszkody w przesyłaniu cyfrowego obrazu charakteryzującego się wysoką rozdzielczością. Przełom wieku to okres w którym kamery przemysłowe swoim stopniem zaawansowania technicznego znacznie przewyższają te z lat 70 XX w. Współczesne urządzenia dozorowe są w stanie wygenerować obraz o wysokiej rozdzielczości nawet w warunkach całkowitego zaciemnienia. Wbudowane oświetlacze podczerwieni (IR) wytwarzają niewidoczny strumień który ma za zadanie umożliwić kamerze praktycznie całodobową obserwację obiektu. Czymś co przekracza wyobraźnie instalatorów CCTV z lat 70 są obrotowe i megapikselowe kamery CCTV.  Warto także wymienić tutaj bezprzewodową metodę transmisji obrazu która jest czymś całkowicie przeciwstawnym do konwencjonalnych przewodów koncentrycznych. Decydując się na inwestycje w monitoring wskazane jest zawieranie umów serwisowych z dystrybutorami sprzętu CCTV. To oni są w stanie dostarczyć informacje ze świata nowości CCTV a także w każdej chwili zmodernizować obecny system. zzzzzzhttp://artykuly.com.pl/artykuly/12549_historia-telewizji-przemyslowej.html.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz