złote mysli

Fajne ksiązki

środa, 23 maja 2012

Krupnik wiosenny z mięsem


.
30 dag młodych warzyw (marchew, pietruszka, seler, por) około 0,5 kg mięsa z kością, 2/3 szklanki kaszy jęczmiennej, cebula, 4-5 ziemniaków, łyżka masła roślinnego, 2 łyżki posiekanej zieleniny, sól, ewentualnie przyprawa do zup.

Z włoszczyzny i mięsa ugotować około 21 wywaru. Gdy warzywa i mięso zmięknę, wyjęć je, wywar zasypać kaszę i powoli gotować pod przykryciem. Gdy kasza zmięknie, dodać pokrojone warzywa i mięso oraz pokrojone w kostkę ziemniaki. Ugotowany krupnik przyprawić do smaku, posypać posiekaną natką pietruszki i kopru. Dodać surowe masło i ewentualnie przyprawę do zup

Flaki wyśmienite



Składniki:
- 1 opakowanie suchych flaków (najlepsze są firmy "Abel"),
- pół kurczaka,
- kawałek wołowego,
- 4 marchewki,
- 2 pietruszki,
- seler,
- por,
- listek laurowy,
- kilka ziarnek ziela angielskiego,
- gałka muszkatołowa w kulce,
- papryka słodka i ostra,
- pieprz,
- rosołki drobiowe Knorr,
- 2 łyżki masła,
- majeranek.

Przepis:
Suche flaki gotuje się cztery razy zmieniając wodę po zagotowaniu. Z kurczaka, wołowego i warzyw, listka laurowego i kilku ziaren ziela angielskiego gotuje się pyszny rosołek (3 litry) na wolniutkim ogniu, około 2 godzin. Następnie wyjmujemy mięso i warzywa, ścieramy troszkę marchewki i drobnimy połówkę kurczaka oraz wołowe mięsko. Wszystko dodajemy do przecedzonego przez sitko wywaru. Wkładamy wyparzone i ugotowane flaki. Na patelni rozpuszczamy masło, najlepiej śmietankowe, wsypujemy według uznania paprykę słodką, ostrą, pieprz i świeżo startą gałkę muszkatołową. Mieszamy na małym ogniu, aż wszystko się ładnie połączy i zeszkli. Zalewamy tym gorące flaki. Potem wsypujemy majeranek i mieszamy dokładnie

środa, 9 maja 2012

Uwaga na pobieraczka

Postanowiłem się podzielić linkiem do artykułu z pc worlda na temat serwisu pobieraczek którego  ofiara i ja kiedyś byłem i dla przestrogi chciałbym ostrzec przed nim innych internautów.
http://www.pcworld.pl/news/382487/Wlasciciel.serwisu.pobieraczekpl.ponownie.ukarany.przez.UOKiK.No.i.co.z.tego.html

czwartek, 3 maja 2012

Warzywa przed obiadem więćej znaczy mniej

Paradoksalnie, jedząc więcej, możesz ostatecznie zjeść mniej- tak wynika z badań przeprowadzonych na Penn State University. Badani, któzy przed obiadem jedli sałatkę na przystawkę, zjadali ostatecznie o 11% mniej niż osoby w  ogóle niejedzące podczas posiłku. Dzięki sporej zawartości błonnika szybko zaspokajają one łód, a przy tym zawierają niewiele kalorii. Zapełniacz żołądka?. Owszem, ale taki który dostarcza dodatkowo witamin i przeciwutleniaczy. Ten wybór nie ma minusów. 

Sprawny umysł bez tłuszczów trans

Im bliżej naukowcy przyglądają się tłuszczom trans, tym więcej znajdują ich wrednych właściwości. Do długiej listy pwodowanych przez nich problemów zdrowotnych doszły kłopoty z pamięcią i prawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badacze z Orgon Health & Science Univesity podejrzewają, że tłuszcze trans mogą zastępować zdrowe kwasy tłuszczowe w neuronach w mózgu. Unikaj produktów zawierających częściowo utwardzone tłuszcze roślinne (zawierają je margaryny i produkowane przy ich użyciu niektóre słodycze.) Jeżeli zamiast ich w Twojej diecie pojawią się warzywa, ryby, owoce cytrusowe czy orzechy które wspomagają funkcjonowanie mózgu, zachowasz bystrość umysłu aż do późnej starości. 

Iluzja przełożenie

galaretka mleczno-waniliowa



2 szklanki mleka
5 dkg cukru
2 dkg żelatyny
pół laski wanilii
żelatynę namoczyć w zimnej wodzie, gdy napęcznieje, rozpuścić we wrzątku (jedna
trzecia szklanki) i starannie rozmieszać. mleko zagotować z wanilią i cukrem,
dokładnie wymieszać, wyjąć wanilię, dodać rozpuszczoną żelatynę. zagotować
ponownie, wymieszać, wyporcjować i zastudzić. zastudzoną galaretkę przed
podaniem na stół polać sokiem owocowym. zastępując wanilię innym dodatkiem,
można przygotować galaretki o odmiennym smaku:
galaretka kawowa - 1 dkg kawy marago (1,5 łyżeczki naparu z kawy naturalnej),
galaretka czekoladowa - 2 dkg kakao,
galaretka owocowa - pół szklanki przecieru z owoców jagodowych (2 3 łyżki
dżemu).
zależnie od dodatków smakowych należy zmieniać ilość cukru, przecier ze świeżych
owoców dodaje się na surowo, bez gotowania, zwiększając ilość żelatyny o 0,5 1
dkg.

Sałatka z białej kapusty i bekonem



Porcja dla 4 osób: jest
  • 500 g białej kapusty
  • 1 łyżka soli
  • 1 łyżeczka kminku
  • 50 g bekonu
  • 80 g rodzynek
  • 1/8 litra śmietany kremówki
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka miodu
  • 2 łyżki siekanej natki pietruszki
  • szczypta słodkiej papryki
  • szczypta gałki muszkatołowej
Sposób przygotowania:
Kapustę drobno pokroić, wrzucić do 1 litra wrzącej wody z dodatkiem soli i kminku. Gotować 2-5 minut, przełożyć na sito, przepłukać zimną wodą, odstawić do osaczenia. Bekon pokroić w kostkę, podsmażyć, wymieszać z kapustą i rodzynkami. Kremówkę ubić na sztywną pianę, wymieszać z pozostałymi składnikami i przyprawić. Sos ten można dodać do sałatki lub podawać oddzielnie

Ogórek sałatkowy w sosie jogurtowym



Porcja dla 4 osób:
  • 350 g ogórków sałatkowych 
  • 200 g kwaśnej śmietany
  • 150 g jogurtu
  • 1 łyżeczka ostrej musztardy
  • 1 pęczek koperku
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, biały pieprz
Sposób przygotowania:
Ogórki opłukać, osuszyć, przekroić na pół i pokroić w paski o grubości około centymetra, a następnie w kostkę. Śmietanę, jogurt i musztardę lekko zmiksować. Do sosu dodać drobno posiekany koperek, rozgnieciony czosnek, wymieszać i doprawić solą i pieprzem. Pokrojony ogórek i sos przykryć, wstawić do lodówki i dopiero tuż przed podaniem połączyć razem i przybrać
  •  

Barszcz ukraiński



Składniki:
- 1 kostka mięsna lub udko kurczaka,
- 2 średniej wielkości buraki,
- 4 ziemniaki,
- 1/4 główki białej kapusty,
- 2 marchewki,
- 1/2 szklanki białej fasoli (należy ją poprzedniego dnia zalać wodą, aby namiękła),
- 4 kostki rosołowe Winiary,
- 3 łyżki śmietany 18%,
- cukier,
- sól,
- pieprz,
- sok z cytryny do smaku.

Przepis:
Buraki, ziemniaki i marchewkę obrać, umyć, pokroić w kostkę, wrzucić do garnka, dodać drobno pokrojoną kapustę, wymoczoną fasolę, kostkę mięsną lub udko z kurczaka. Całość zalać wodą, dodać kostki rosołowe i gotować do miękkości składników. Wyjąć z zupy mięso. Doprawić zupę sokiem z cytryny, cukrem, pieprzem i jeśli potrzeba solą. Śmietanę wymieszać z niewielką ilością zupy, wlać do garnka, zagotować.
Drugi Przepis.
50 dag mięsa wołowego z kością, 3 małe buraki, marchew, pietruszka, cebula, 25 dag włoskiej kapusty, 3-4 ziemniaki, 4 pomidory lub 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 0,5 szklanki śmietany, łyżka mąki, 10 dag fasoli-perłówki, łyżka zielonego kopru.

Ugotować wywar z mięsa, przecedzić. Dodać pokrojone na paseczki surowe buraki, marchew, pietruszkę i cebulę. Pod koniec gotowania dodać jeszcze poszatkowaną kapustę i pokrojone w kostkę ziemniaki. Następnie dodać osobno uduszone i przetarte pomidory lub koncentrat pomidorowy i zaprawić śmietaną rozmieszaną z mąką - zagotować. Przed podaniem posypać posiekanym koprem i dołożyć osobno ugotowanej fasoli perłówki

Barszcz biały po góralsku



Składniki:
- barszcz biały lub żurek śląski w butelce (tzw. zakwas),
- barszcz biały w torebce, polecam Winiary (ten składnik dla tych co lubią gęsty barszcz),
- dwie laski zwyczajnej kiełbasy (twardej),
- ok. 30-40 dkg boczku wędzonego,
- 30 dkg różnego rodzaju szynek (najlepiej podwędzanych),
- 40 dkg pieczarek,
- jajka ugotowane na twardo (ilość zależy od chętnych do jedzenia),
- trzy średnie cebule,
- dwie średnie marchewki,
- jedna pietruszka (korzeń),
- dwa duże ząbki czosnku,
- jedna kostka bulionu z borowików,
- oliwa z oliwek - ilość wystarczająca do podsmażenia kiełbasy, szynek i pieczarek,
- sól (jeśli komuś nie wystarcza słoność dostarczona z bulionu i wędlin),
- pieprz,
- świeży lub suszony liść laurowy (ok, 4 dużych listków),
- nać pietruszki (dla dekoracji).

Przepis:
Oczywiście góralskim sposobem jest podsmażyć składniki wszystkie razem aby aromaty się przeniknęły dlatego, kroimy kiełbasę wzdłuż na pół, następnie tniemy w cieniutkie wąskie półksiężyce. Boczek kroimy dowolnie, ale najlepiej w drobne kwadraciki. Pieczarki kroimy w paski i podobnie szynki i to wszystko razem wrzucamy do 10 litrowego garnka na rozgrzaną oliwę wraz z pokrojoną cebulą.
Gdy lekko się podsmaży w garnku zalewamy troszkę wodą i dusimy, aż boczek wędzony zmięknie.
Po podduszeniu zalewamy to zakwasem z butelki i dolewamy wodę aby wypełnić garnek. Wsypujemy barszcz biały z torebki i roztrzepujemy aby nie było grudek. Na wolnym ogniu mieszamy łyżką (po dnie garnka, bo jeśli barszcz zrobi się gęsty może się przypalić), do momentu aż barszcz zacznie się gotować. Wsypujemy startą na tarce marchew oraz pietruszkę.
Podczas gotowania wybieramy pianę, która jest wynikiem zakwasu. Dodajemy liścia laurowego, pokrojony drobno czosnek. Wrzucamy kostkę bulionu z borowików.
Jeżeli marchew i pietruszka zmiękną barszcz można wyłączyć i podawać z ugotowanym jajkiem oraz posypany zieloną pietruszką.
Solimy i pieprzymy do smaku w momencie kiedy barszcz jest podany na talerzu